Finaliści Huawei Startup Challenge 4

Zapoznaj się z opisami najlepszej dziesiątki start-upów wyłonionych w konkursie!

Poznaj TOP 10 startupów z sektora zielonej energii

Finaliści zawalczą o atrakcyjne nagrody, których łączna wartość to 200 tysięcy złotych
  • ALVA Technologies

    ALVA Technologies integruje magazyny wodorowe z systemami dachowymi dla domów. Ich flagowy produkt, ALVA Blue Line, łączy w sobie magazynowanie energii z funkcjonalnymi aspektami nowoczesnych dachów, dostarczając trwałe i efektywne rozwiązanie energetyczne dla gospodarstw domowych. Magazyn ALVA Blue Line integruje się z panelami fotowoltaicznymi w celu wychwytywania i magazynowania energii odnawialnej do wykorzystania w dowolnym momencie.

  • Appartme

    Przedstawiony produkt to system automatyki mieszkaniowej Appartme. Jest to rozwiązanie dedykowane do rynku mieszkaniowego skupione na energoefektywności. Appartme zarządza czterema głównymi obszarami mieszkania: elektryką, oświetleniem, zaworami wody oraz ogrzewaniem. Ta ostatnia funkcja w znaczący sposób przekłada się na energoefektywność mieszkań oferowanych przez deweloperów, według badań jest to nawet 50% oszczędności na energii cieplnej. Appartme wykorzystuje zaawansowane technologie do optymalizacji zużycia energii cieplnej i elektrycznej w budynkach mieszkalnych. Produkt umożliwia mieszkańcom kontrolę nad zużyciem energii, dostosowując je do indywidualnych potrzeb, co przekłada się na znaczące oszczędności i poprawę komfortu życia.

  • ATMESYS

    Atmesys to firma technologiczna specjalizująca się w cyfryzacji procesów z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań monitoringu i kontroli środowiska. Dzięki modułowej i autonomicznej architekturze systemu bazującego na technologii IoT możliwa jest realizacja pomiarów i szacowanie zasobów odnawialnej energii (nasłonecznienie, charakterystyka wietrzności) w dowolnym miejscu przy minimalnym nakładzie pracy i kosztów. Usługa analizy danych pozwoli na zminimalizowanie ryzyka finansowego inwestycji.

  • EcoReg

    Celem EcoReg jest budowanie tanich, przemysłowych magazynów energii, o dużych pojemnościach, z wyeksploatowanych baterii przemysłowych poddanych procesowi regeneracji. Innowacją jest stosowanie zużytych akumulatorów i ich regeneracja własną metodą asymetrycznej syntezy elektrochemicznej, która umożliwia przywracanie pojemności akumulatorów kwasowo- ołowiowych i innych. Ponadto magazyn energii jest ładowany własnymi ładowarkami, które pozwalają wydłużyć okres eksploatacji magazynu do 15 lat. Firma dąży do zbudowania zrównoważonego systemu magazynowania energii, który umożliwi lepsze zarządzanie zasobami energetycznymi i zwiększy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

  • Instytut Optymalizacji Technologii

    “Pływająca Elektrownia Wodna napędzana nurtem rzeki” (PEW) jest innowacyjnym urządzeniem do odbierania energii płynącej rzece i zamiany jej na energię elektryczną. W przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni wodnych PEW nie wymaga kosztownych inwestycji w budowę betonowej zapory oraz zalewu które obciążają środowisko naturalne. Moduły PEW daje się cumować w nurcie rzek w formie farm pływających turbin pracujących na jeden transformator podłączony do sieci energetycznej na brzegu. Pływająca Elektrownia Wodna to boja zacumowana w nurcie rzeki, która jest w stanie produkować energię przez 8700 godzin w roku niezależnie od pory roku czy dnia. Pojedynczy moduł PEW jest w stanie zapewniać energię eklektyczną dla średniego gospodarstwa domowego 24/365 i wytwarza rocznie tyle energii co ekwiwalent 25kw farmy PV. PEW jako ruchomy obiekt daje się łatwo instalować oraz wyjmować.

  • Kuuler

    Produkt to panel radiacyjny, chłodzący, który działa na bazie nieliniowego odbicia promieniowania cieplnego w zakresie długości fali odpowiadającemu tak zwanemu oknu atmosferycznemu – czyli pasma podczerwieni, która najłatwiej przechodzi przez atmosferę ziemi. Innowacyjność polega na emisji energii w postaci fal elektromagnetycznych, które są wchłaniane przez otaczające obiekty. Fale elektromagnetyczne zawierają energię, która jest w stanie usunąć ciepło z obiektów, z którymi się stykają.

  • Nanosci

    Nanosci pracuje nad stworzeniem foto katalitycznego generatora wodoru. Fotokataliza umożliwia generację zielonego wodoru wprost ze światła słonecznego. Udało im się stworzyć prototypowy generator wodoru wykorzystujący TiO2 modyfikowany związkami miedzi i owinięty warstwą grafenu. Celem jest stworzenie generatora wodoru o sprawności 30% wykorzystującego parę wodną i etanol. Patent został zgłoszony dla pierwszego prototypu generatora, w kolejnych iteracjach chcą podnieść sprawność generacji. Technologia ta ma szerokie zastosowanie, od czyszczenia powierzchni budynków po oczyszczanie wody i powietrza.

  • Solhotair

    Solhotair powietrzne, solarne kolektory grzewcze. Kolektory powietrzne mają postać paneli – płaskich modułowych elementów o wymiarach 2m x 1m. Urządzenia służą do ogrzewania budynków i mogą być montowane pojedynczo lub połączone w bloki grzewcze o odpowiednio dobranej mocy grzewczej. W kolektorze zastosowano innowacje technologiczne, m.in.: turbulentny przepływ powietrza czy meandryczny przepływ powietrza. Dzięki temu osiągnięto przełomową sprawność 83%, to o 20 % więcej niż w produktach konkurencji. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, system jest w stanie efektywnie przekształcać światło słoneczne w ciepło, nawet w mniej nasłonecznionych regionach.

  • W2H2

    Reaktor W2H2 jest szczelnym, izolowanym stalowym zbiornikiem, w którym odpady węglowodorowe ulegają pirolizie w temperaturze 850°C. Jego unikalną cechą jest przepływ gazu pirolitycznego przez gorący karbonizat. Innowacją jest brak potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń oczyszczających w instalacji. Na wlocie reaktora odpady, podawany są w sposób ciągły, z szybkością 200 kg/godz. Testy laboratoryjne syngazu uzyskanego w prototypowym reaktorze potwierdzają, że w jego składzie dominuje wodór (>50%).

  • WindTAK

    5GVG firmy WindTAK to rewolucyjny system, który łączy w sobie efekty poprawy wydajności i redukcji kosztów obsługi istniejących turbin wiatrowych. Zwiększa roczny wskaźnik produkcji turbiny (AEP) nawet o 24%. Pojedyncza turbina o mocy 2 MW może przynieść do 200 tys EUR więcej rocznie dzięki ulepszeniom aerodynamicznym zwanym vortexami i nowatorskiemu systemowi pomiarowemu opartemu na urządzeniach IoT, komunikacji bezprzewodowej dzięki 5G w połączeniu z przetwarzaniem danych w chmurze.

Agenda

Gala 9 kwietnia 2024
18:30
Rejestracja
19:00
Rozpoczęcie części oficjalnej wydarzenia
21:20
Zakończenie części oficjalnej spotkania
21:20
Rozpoczęcie bankietu
23:00
Zakończenie wydarzenia